Ułatwienia dostępu

Przekazywanie pliku w częściach

Zarządzanie plikami xml

Przekazywanie pliku xml w częściach

Plik xml to nośnik danych, za pomocą którego dostarczane są organowi nadzoru informacje w związku z realizacją określonych obowiązków informacyjnych.

Dopuszczamy możliwość przekazywania wybranych informacji dotyczących jednego obowiązku sprawozdawczego w częściach tzn. w kilku plikach xml.
Poniżej przedstawiamy główne zasady przekazywania plików xml w częściach.

Jak sporządzić plik xml w częściach?

Każdy plik xml dostarczany do organu nadzoru musi mieć unikatową nazwę. Jedyną opcją zapewnienia unikatowej nazwy pliku xml dotyczącego tego samego obowiązku informacyjnego, podmiotu i okresu sprawozdawczego / dnia zdarzenia jest posługiwanie się różnymi identyfikatorami dostawcy danych w nazwie pliku.

W przypadku gdy poszczególne części sprawozdania sporządzane są przez różne jednostki organizacyjne w jednym podmiocie, a po ich sporządzeniu dane nie są scalane do jednego pliku xml, należy posługiwać się różnymi identyfikatorami tego podmiotu tj: identyfikatorem krajowym, numerem KRS lub kodem LEI tego podmiotu. Przykładowo, plik KAPIATLYFIZ funduszu PLFIZ000000 za dzień 30.01.2024 roku można przekazać w częściach pod następującymi nazwami:

  • KAPITALYFIZ_PLFIZ000000_[IDENTYFIKATOR KRAJOWY]_20240130_0.xml

  • KAPITALYFIZ_PLFIZ000000_ [NUMER KRS]_20240130_0.xml

  • KAPITALYFIZ_PLFIZ000000_ [KOD LEI]_20240130_0.xml

W przypadku gdy poszczególne części sprawozdania sporządzane są przez różne podmioty, a po ich sporządzeniu dane nie są scalane do jednego pliku xml, należy posługiwać się identyfikatorami poszczególnych podmiotów. Przykładowo, plik KAPIATALYFIZ funduszu PLFIZ000000 za dzień 30.01.2024 roku można przekazać pod nazwami:

  • KAPITALYFIZ_PLFIZ000000_[IDENTYFIKATOR KRAJOWY TFI]_20240130_0.xml

  • KAPITALYFIZ_PLFIZ000000_ [NUMER KRS AGENTA TRANSFEROWEGO]_20240130_0.xml

O czym należy pamiętać?

  • Identyfikator wskazany w nazwie pliku musi być spójny z identyfikatorem wskazanym w treści pliku (nagłówek).

  • W przypadku sporządzania korekt należy każdorazowo precyzyjnie sprawdzić identyfikator wskazywany w nazwie pliku korygującego, by system skorygował właściwy plik podstawowy.

  • Anulacji zawsze podlega tylko jeden plik podstawowy. W przypadku anulacji wszystkich informacji należy odrębnie anulować każdy plik podstawowy wysłany w częściach.

  • Nie wszystkie elementy można raportować w częściach. Przed przygotowaniem pliku w częściach rekomendujemy weryfikację, czy dane elementy można wysyłać niezależnie od siebie. W przypadku poprawnej walidacji za pomocną naszego narzędzia, taki plik można przekazać organowi nadzoru.

  • Obowiązek informacyjny będzie uznany za zrealizowany w przypadku przekazania całego zakresu danych określonego w rozporządzeniu i doprecyzowanego w dokumentacji w jednym lub kilku plikach xml.


Które pliki xml można przekazać w częściach?