Ułatwienia dostępu

Transakcje

Sprawozdania okresowe

Transakcje

Zestawienie transakcji to sprawozdanie okresowe funduszu inwestycyjnego oraz funduszu inwestycyjnego w likwidacji dostarczane organowi nadzoru w formacie w formacie xml.

Plik sprawozdawczy powinien być przygotowany zgodnie ze schematem głównym (knf.fi.Transakcje.xsd) oraz schematami uzupełniającymi. 

Schemat główny

Plik określający strukturę pliku XML oraz reguły biznesowe, które muszą być spełnione.

Schematy uzupełniające

Stanowią integralną część schemy głównej.

Dokumentacja XHTML

Interaktywny plik z dokumentacją pliku sprawozdawczego.

Wizualizacje

Pliki XSL umożliwiające wizualizację plików XML.

Przykłady

Poprawne pliki xml zawierające testowe dane sprawozdawcze.

Q&A

Pytania i odpowiedzi
dotyczące tego raportu.


Schemat główny z dokumentacją

Schemat używany w celu sporządzania plików sprawozdawczych powinien być odpowiedni dla roku i miesiąca, którego dotyczy sprawozdanie. 

Schemat dostępny jest pod adresem:  sprawozdawczosc.knf.gov.pl/nss/RRRR/MM/xsd/knf.fi.Transakcje.xsd
       gdzie RRRR/MM to oznaczenie okresu sprawozdawczego, którego sprawozdanie dotyczy.

Szczegółowe informacje o zmianach w schemacie głównym oraz jego dokumentacji dostępne są na Liście aktualizacji schematów xsd.

Obowiązujące od: 2025-01



Schematy uzupełniające


Wizualizacje

Obowiązujące od: 2024-01

Data publikacji: 08.01.2024 r.


Przykładowe pliki sprawozdawcze

2024-01

Data aktualizacji: 16.04.2024 r.


Q&A

Data publikacji: 12.07.2024 r.

Jak raportować transakcje, których przedmiotem są dłużne papiery wartościowe?

W sprawozdaniu okresowym "Zestawienie transakcji" ustalając cenę całkowitą i cenę jednostkową transakcji, której przedmiotem jest dłużny papier wartościowy, należy posługiwać się tzw. ceną czystą papieru wartościowego. Wartość transakcji należy ustalić w oparciu o tzw. ceną brudną dłużnego papieru wartościowego uwzględniającą odsetki skorygowaną o koszty transakcyjne.

Data publikacji: 07.03.2024 r.

W którym wariancie, zagregowanym czy standardowym, należy raportować transakcje?

Wybór wariantu należy do podmiotu nadzorowanego. Raportowanie za pomocą każdego z wariantów spełnia obowiązek sprawozdawczy.

Wybierając wariant zagregowany, raportowaniu podlegają zagregowane wartości poszczególnych transakcji na poziomie instrumentu finansowego i typu transakcji za cały okres sprawozdawczy. Oznacza to, że dane z ewidencji transakcji należy przetworzyć w celu uzyskania wartości zagregowanych.

Drugą opcją jest raportowanie według wariantu standardowego. Wariant ten umożliwia przekazywanie informacji na poziomie pojedynczych transakcji i nie wymaga agregacji danych z całego okresu sprawozdawczego.

Przy tworzeniu plików należy pamiętać, że wymagalność niektórych pól uzależniona jest od wyboru wariantu sprawozdania i jest sprawdzana asercjami (regułami walidacyjnymi).

Szczegółowe informacje nt. wariantu standardowego i zagregowanego dostępne są w typie wyliczeniowym „Warianty Transakcji”: knf.tpw.WariantyTransakcji.xsd.

Zastosowanie obu wariantów zostało przedstawione w przykładowych sprawozdaniach: https://sprawozdawczosc.knf.gov.pl/podmioty/fi/okresowe/fi-transakcje#przyklady